SAÇ EKİMİ

Saç kaybı ve kellik, genellikle erkekler için fazlasıyla büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış görünüş açısından çok önemli olan saçların kaybı, kişinin bazı psikolojik sorunlar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir. Fakat tıp biliminin gelişmesiyle birlikte saç kaybı da büyük bir problem olmaktan çıkmıştır. Saç ekimi uygulamaları, günümüzde birçok kişi tarafından denenmekte ve tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Saç ekimi ya da diğer adıyla saç nakli; genetik, hastalık ya da kaza gibi sebepler dolayısıyla oluşmuş saç kaybına yönelik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Sağlıklı bir şekilde yeniden saç çıkması amaçlanır. Günümüz teknolojisi sayesinde gelişen saç ekimi, birçok insan tarafından tercih edilmekte ve sonuçları fazlasıyla olumlu olmaktadır.

SAÇ EKİMİ AMELİYATI

Saç ekim ameliyatı, diğer estetik ameliyatlara kıyasla çok daha basit ve daha az sorunlu bir ameliyattır. Ameliyat, çoğunlukla başın arka kısmından alınan köklerin saç kaybı yaşanan bölgeye taşınmasıyla gerçekleşir. Bazı durumlarda ise göğüs, bacak ya da kol kısmından kök alınabilir.

Saç ekim ameliyatında en çok, ense bölgesinde bulunan kökler tercih edilir. Erkeklerin ense bölgesindeki saç kökleri DHT hormonuna karşı duyarlıdır bu sebeple dökülme daha az yaşanmaktadır. Fakat kadınlarda saçların dökülmediği bir bölge olmadığı için kadınlarda uygulanan saç ekim işleminin, erkeklere kıyasla başarı şansının daha az olduğu görülür.

SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Saç ekim operasyonu sonrası saç derisi hassaslaşacağı için, ilk haftalarda seç derisinin korunması çok önemlidir ve bunu için ciddi önlemler alınmalıdır. Ekilen saç köklerinin tutma süreci olacağından, tozlu ve kirli ortamlarda bulunmamak, alkol ve sigaradan uzak durmak, sizi yoracak aktiviteler yapmamak, doktorun size vereceği maddeler haricinde herhangi bir maddeyi saç derisiyle temasa geçirmemek gerekmektedir. Saç ekimi işlemi sonrası saçlarınızı ilk iki gün yıkayamazsınız. Saç yıkama işlemi, üçüncü günün sonunda, saç ekim merkezinde yapılır.

Saç ekim işlemi sonrası işlemin uygulandığı bölgede kırmızı noktalar ya da kabuklanmalar olması çok normaldir, hastanın endişe etmesi gerken bir durum yoktur. Fakat kabuklanma süreci uzun süre devam ederse, saç çıkmasını engellememesi için doktora gösterilmelidir.

Saç ekimi operasyonunun ilk süreci birkaç hafta sonra biter ve ikinci süreç başlar; bu süreç altı ay boyunca devam eder, zayıf saçlar dökülür ve yeni saçlar çıkmaya başlar. Saç ekiminin ikinci sürecinde kişinin bazı şeyleri yapmamaya dikkat etmesi gerekir. Deniz veya havuza girmemek, çok sıcak su ile duş almamak, yüksek basınçlı sudan uzak durmak ve sprey, wax, jöle gibi saç ürünlerini kullanmamak çok önemlidir. Saç ekim işleminden 6-9 ay geçtikten sonra saçların büyük bir kısmı çıkmış olur. Saçın tamamen çıkması için 1 yıl beklemek gerekmektedir.

tr_TRTR
Sohbeti Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Yardıma mı ihtiyacınız var ?